Mit olvass?
Nagy átrendezésben, élhetővé tételben vagyunk pár hete, apránként, örömmel fedezzük fel a rumli fedte kincseket.
A szépséges ágy
mellé tettem egy szomszéd által kiselejtezett, fehér polcot, boldogan vettem birtokba könyveim és Ágyközelben Szükséges Fontos Tárgyaim Számára.
Megmutatom nektek a könyveimet, mert a kultúrnaplóban inkább az elmenős élményekről írok, a mindenhol-folyton olvasásról nemigen.
Amiket tavaly olvastam (és még néhányat, amit kölcsönadtam; Shriver Should We…-jét nem találom, lakáson belül vesztettem el, a másik, a Motion of The Body… kölcsönben van):
Bianca Bellova Tó
Viktor Pelevin Számok
Molnár Gál Péter Coming out (Tények és tanúk)
Moldova György Negyven prédikátor
Kun Árpád: A takarító férfi
Folyamatban még
Michael Chabon Ragyog a hold
Réz Pál Bokáig pezsgőben
Nádas Péter Emlékiratok könyve 1.
Sheila Jeffreys Beauty and Mysogyny
Arto Paasilinna A nyúl éve
Nem fotóztam le:
Mán-Várhegyi Réka: Vázlat valami máshoz
Máté Gábor Színházi naplók (szintén Tények és tanúk)
(…)
Életem legnagyobb, régi és újabb olvasmányélményei, és épp a kezembe is akadtak a családi könyvespolcról:
Nádas Péter Rémtörténetek (ezt is tavaly ősszel olvastam; kedves statisztatársak: EZ VOLT AZ a Hungexpón! kézenállva!).
Lionel Shriver Beszélnünk kell Kevinről
Lionel Shriver A nagy testvér
Závada Pál Jadviga párnája
Füst Milán A feleségem története
Bereményi Géza Magyar Copperfield
Szvoren Edina Verseim
Ian McEwan Dióhéjba zárva
Gergely Ágnes Őrizetlenek
Reggeli olvasmányok, nem lineárisan haladok bennük, hanem egy-egy részletet, novellát, fejezetet olvasok, vagy épp újra meg újra:
Milbacher Róbert Legendahántás
Molnár Ferenc A meg nem értett nők
Anthony B. Atkinson Egyenlőtlenség
Csunderlik Péter–Pető Péter Top 10-es történelmi slágerlisták, Újabb top 10-es történelmi slágerlisták
Lucia Berlin Este a paradicsomban
Szvoren Edina Mondatok a csodálkozásról
Csehov A szerelemről
Bodor Ádám Verhovina madarai
AlkalMÁTÉ TRUPP
Tar Sándor A mi utcánk
Alice Munro Asszonyok, lányok élete
És végül a tervezett olvasmányok, a jobb szélső hármat tegnap vettem, illetve a végén az Emlékiratok könyvének második része (de az régi kiadás, a 18. születésnapomra kaptam)
Borbély Szilárd Halotti pompa
Kazuo Ishiguro Ne engedj el (2017-es Nobel-díj)
Robert Galbraith Halálos fehér
Robert Galbraith A koromfekete szív
Károlyi Csaba Egy teljes év Nádas Péterrel
Visky András Kitelepítés
Tanácsok
Mindig legyen nálad könyv, mert ha hóban, dugóban ragadsz, megment.
Vegyetek könyvet használtan, magánszemélyek és antikváriumok hirdetéseivel is tele a net!
Ijesztő lehet a könyvek felhalmozódása. Ami nem szívügy, azt nyugodtan el lehet adni.
A Magyar Narancs karácsonyi dupla számában kedélyes, emlékezetes összeállítást írt Karafiáth Orsolya arról, melyik könyvimádó hogyan tárolja és rendszerezi a könyveit.
De jó lista! A Duplamancs még nem jutott el hozzám. És még néhány kötet, amikre kíváncsi vagyok. Épp most olvastam el a Halálos fehér után a Zavaros vért Galbraith/Rowlingtól, ami voltaképp folytatásnak is tekinthető. Inkább regények ezek, mint detektívtörténetek vagy noárok. (Fölfigyeltem a Zavaros vér-ben az apró, ítélkezés nélküli kis rajzokra pl. a vega lányra, aki vendégségben kiveszi a szemetesből a sütemény dobozát, hogy ellenőrizze, mert őneki olyat “nem szabad”. Ezen mindig fölháborodom egy kicsit. Majd megtudná, milyen az, amikor a “szabad” legfeljebb kéttucat ételalapanyag…) De olvasni jó! Ai Weiwei-t is, meg Rushdie-tól Joseph Anton-ját, a most megjelent cikkgyűjteményt és a fikciók közül egyedül a Quichotte-ot ajánlom még. Meg annyi mást!
KedvelésKedvelik 1 személy
Joanna Bator: Szinte èjsötèt
Václav Havel: Kèrem, röviden! (Interjúk, visszaemlèkezèsek egyvelege). Nem tudtam, hogy Havel drámát is írt, azt is szeretnèk olvasni.
A nagy testvèr szülinapi ajándèk volt tavalyelőtt, nagyon izgalmas. Nyáron a Mandible családot olvastam. Hosszú listám van mèg. 🙂
KedvelésKedvelik 1 személy
Paolo Cognetti: Nyolc hegy, pár hete volt a film, utána rohamban a könyv, azóta már más olvassa, olyan élmény volt, nem bírtam megtartani magamnak.
Az újévi magányban versek, Wisława Szymborska, meg Ivan Iljics halála.
Most David Abram, Az érzékek igézete, ezt csak most kezdtem.
Meg az e-könyveim közül válogatok egy kedves rokonomnak, aki kifogyott az olvasnivalóból, ez jó játék mindig, ezúttal felnőttnek.
KedvelésKedvelés
Mi is láttuk a filmet! Csodálatos!
KedvelésKedvelés
Ó, a filmre mi is hirtelen felindulásból mentünk el, nem is értettem miért telt meg teljesen a mozi, bezárt a Cinema City vagy mi történik, annyian voltak. És tényleg elképesztő.
A filmben végig olyan érzésem volt, mintha több lezárás lett volna ahogy kibomlott a történet, és azok is üzenetet hordozó kerek részekként értelmezhetőek voltak. Például amikor berajzolja a térképen az utolsó útvonalakat. Vagy mikor Bruno megvalósítja a hegyen az elképzelését, Pietro pedig saját útjára indul. A madarak a végén! A hegyekbe elvonulás azonban olyan klisé, és mégis csúcsra törés és nagy spirituális megvilágosodás nélkül tudják bemutatni. Feloldás, rácsodálkozás persze van. (nehéz nem spoilerezni)
A könyv ami alapján készült, arról mit lehet tudni? A Bruno karakterét valós személyről mintázták? A szakaszosság követi a regényfejezeteket?
Hegyek és életív témában kellemesen csalódtam a Magasságok és mélységekben, bár féltem az Erőss Zsolt kultusztól, meg a témájától.
Karácsonyi, szülinapi ajándékaim olvasom jelenleg, John Green The Anthropocene Reviwed-ját, illetve Papp-Zakor Ilka Majd ha fagy regényét. A téli esték túléléshez szükséges derű árad mindkettőből, szeretem.
KedvelésKedvelik 1 személy
A film a könyv szerkezetét követ nagyon hűen, de kihagy, sűrít. Mellékszereplők, háttérsztorik (pl. a szülők története) vázlatosabbak, nem ismerjük meg őket. Szerintem jó érzékkel hagy ki dolgokat, és amit kénytelen kihagyni, azt is valahogy ihletetten tudja sejtetni, nekem a filmben is érezhetőek azok a motivációk, amiknek a gyökerét adó eseményt nem látjuk megtörténni.
Nem tudom, Brunót mintázta-e a szerző valakiről, de szerintem mindenki ismer egy Brunót (én is, meg Pietrót is, ezért is ütött akkorát a film), akit nem lehet megmenteni, aki ilyen tragikusan és viselhetetlenül önazonos.
KedvelésKedvelik 1 személy
Ez elég jó sejtetés, utánanézek a könyvnek 🙂 Ahogy változik folyton, hogy Pietro vagy Bruno van jobb helyzetben, az is érdekes, én sokáig nem Brunot gondoltam annak, akit meg kellene menteni.
KedvelésKedvelés
De jó! Kedvem támadt takarítani… Legjobb tanács evör, hogy legyen mindig könyv az embernél. A gitártokomban pl. Maurice Béjart önéletrajza van, buszon olvasom keddenként próbára menet. Valahogy mindig ott nyílik ki, amikor a fickó még csóró volt, és a bérelt lakása ablakán örökké befújt a szél. Volt egy nagyon jó mondata, kb. az a lényege, hogy az emberek azt hiszik, a testnek pihenésképpen az kell, hogy egy szennyezett tengerparton heverjen, pedig valójában táncra van szüksége.
KedvelésKedvelik 1 személy